ZALOGUJ SIĘ





Zarejestruj się!
Zapomniałem hasła!

NASZ ADRES

Szkoła Podstawowa

 

• ul. Duża Cerkwica 32

• 89-430 Kamień Krajeński

• tel. (052) 3-88-64-20

POGODA

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

Regulamin Rekrutacji do oddziałów przedszkolnych (zerowych) Drukuj
Redaktor: admin   
25.02.2014.

Regulamin Rekrutacji do oddziałów przedszkolnych (zerowych)
w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego

w Dużej Cerkwicy 

Załącznik do Statutu Szkoły Podstawowej

im. Władysława Broniewskiego

w Dużej Cerkwicy

 

 

 

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2014 r., poz.7)

 

§1

 

1.      Dzieci przyjmuje się odpowiednio do oddziałów przedszkolnych po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.

2.      O przyjęciu dziecka do oddziału przedszkolnego, w trakcie roku szkolnego decyduje dyrektor

3.      Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone na wniosek rodzica kandydata.

4.      Postępowanie rekrutacyjne może być prowadzone z wykorzystaniem systemów informatycznych.

5.      Postępowanie rekrutacyjne do oddziału przedszkolnego przeprowadza się co roku na kolejny rok szkolny na wolne miejsca.

6.      Rodzice dzieci przyjętych do danego oddziału przedszkolnego i corocznie składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.

§2

 

1.      Postępowanie rekrutacyjne do oddziałów przedszkolnych, przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora  szkoły.

2.      Dyrektor wyznacza przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.

3.      Na rok szkolny 2014/2015 terminy postępowania rekrutacyjnego, terminy składania dokumentów oraz terminy postępowania uzupełniającego określa dyrektor szkoły w uzgodnieniu z burmistrzem.

4.      Wniosek o przyjęcie do oddziału przedszkolnego, składa się do dyrektora.

5.      Wniosek może być złożony do nie więcej niż trzech wybranych publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, chyba że organ prowadzący dopuści możliwość składania wniosku do więcej niż trzech.

6.      We wniosku określa się kolejność wybranych przedszkoli, w porządku od najbardziej do najmniej preferowanych.

7.      Organ prowadzący (burmistrz) szkołę może określić wzór wniosku.

8.      Do oddziału przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze  gminy Kamień Krajeński.

9.      W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek, o którym mowa w ust. 8, niż liczba wolnych miejsc  do oddziału przedszkolnego, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:

1) wielodzietność rodziny kandydata;

2) niepełnosprawność kandydata;

3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;

4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;

5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;

6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;

7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.

10.  Powyższe kryteria mają jednakową wartość.

11.  Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów stosowanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego. Do wniosku dołącza się:

1) oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata,

2) orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne

3) prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem,

4) dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą;

5) Do wniosku dołącza się oświadczenie o dochodzie na osobę w rodzinie kandydata - jeżeli organ prowadzący określił kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata.

12.  Dokumenty, o których mowa  w §2 ust. 11 pkt. 1-3, są składane w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpisu lub wyciągu z dokumentu. Te dokumenty, mogą być składane także w postaci kopii poświadczanej za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata.

13.  Oświadczenia, o dochodzie, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

14.  W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu nadal szkoła dysponuje wolnymi miejscami w oddziale przedszkolnym, na drugim etapie postępowania są brane pod uwagę kryteria, nie więcej niż 6, które określa dyrektor szkoły w uzgodnieniu z burmistrzem.

15.  Liczbę punktów za kryteria określa dyrektor szkoły w uzgodnieniu z burmistrzem.

16.  Spełnianie przez kandydata tych kryteriów jest potwierdzane odpowiednimi oświadczeniami.

17.  Każde kryterium może mieć różną wartość.

18.  Kandydaci zamieszkali poza obszarem danej gminy mogą być przyjęci do oddziału przedszkolnego, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego (etap I i II), szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami w oddziale przedszkolnym.

19.  W przypadku większej liczby kandydatów zamieszkałych poza obszarem danej gminy przeprowadza się postępowanie rekrutacyjne. Stosuje się przepisy §2 ust. 9-17 regulaminu rekrutacji

20.  W celu zapewnienia dziecku podczas pobytu w oddziale przedszkolnym odpowiedniej opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo-wychowawczych rodzic dziecka przekazuje dyrektorowi szkoły, uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka.

 

§3

1.       Ilekroć w regulaminie rekrutacji mowa o:

1) wielodzietności rodziny - oznacza to rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci;

2) samotnym wychowywaniu dziecka - oznacza to wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem.

3)   rodzicach – należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem

 

 

§4

1.      Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach…(o wielodzietności, o dochodzie na osobę), w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego, lub może zwrócić się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie tych okoliczności. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) potwierdza te okoliczności w terminie 14 dni.

2.      W celu potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach, wójt (burmistrz, prezydent miasta) … korzysta z informacji, które zna z urzędu, lub może wystąpić do instytucji publicznych o udzielenie informacji o okolicznościach zawartych w oświadczeniach, jeżeli instytucje te posiadają takie informacje. Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka może być zweryfikowane w drodze wywiadu, o którym mowa w art. 23 ust. 4a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

3.      Na żądanie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe są obowiązane do udzielenia wyjaśnień oraz informacji co do okoliczności zawartych w oświadczeniach, jeżeli posiadają takie informacje.

4.      Do potwierdzania okoliczności zawartych w oświadczeniach wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania kandydata może upoważnić kierownika ośrodka pomocy społecznej, kierownika innej jednostki organizacyjnej gminy lub inną osobę na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej, lub kierownika innej jednostki organizacyjnej gminy.

 

§5

 

1.      Do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:

1) Ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych,

2) Ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych,

3) Sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.

2.      Wyniki postępowania rekrutacyjnego podaje się do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych, zawierającej imiona i nazwiska kandydatów oraz informację o zakwalifikowaniu albo niezakwalifikowaniu kandydata do oddziału przedszkolnego lub informację o liczbie wolnych miejsc.

3.      Komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do oddziału przedszkolnego jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego kandydat został zakwalifikowany oraz złożył wymagane dokumenty.

4.      Listy, podaje się do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie danego oddziału przedszkolnego. Listy zawierają imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia. Dzień podania do publicznej wiadomości listy, jest określany w formie adnotacji umieszczonej na tej liście, opatrzonej podpisem przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.

5.      W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do oddziału przedszkolnego.

6.      Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata z tym wnioskiem. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.

7.      Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.

8.      Dyrektor publicznego przedszkola rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora danego publicznego przedszkola służy skarga do sądu administracyjnego.

9.      Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego oddział przedszkolny dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor szkoły, przeprowadza postępowanie uzupełniające.

10.  Postępowanie uzupełniające powinno zakończyć się do końca sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.

11.  Jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego dziecko zamieszkałe na obszarze danej gminy, któremu ta gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, nie zostało przyjęte do oddziału przedszkolnego, dyrektor szkoły informuje o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola burmistrza.

12.  Jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego dziecko zamieszkałe na obszarze danej gminy, któremu ta gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, nie zostało przyjęte do oddziału przedszkolnego, dyrektor szkoły informuje o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola burmistrza. W tym przypadku burmistrz jest obowiązany pisemnie wskazać rodzicom inne publiczne przedszkole albo inną publiczną formę wychowania przedszkolnego, które mogą przyjąć dziecko. Czas pracy wskazanego przez burmistrza innego przedszkola albo innej formy wychowania przedszkolnego powinien być zbliżony do czasu pracy odpowiednio przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego, o przyjęcie do których ubiegali się rodzice dziecka.

 

§6

 

1.      Dane osobowe kandydatów zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego są przechowywane nie dłużej niż do końca okresu, w którym uczeń korzysta z wychowania przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Dużej Cerkwicy.

2.      Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego są przechowywane w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Dużej Cerkwicy przez okres roku, chyba że na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły, została wniesiona skarga do sądu administracyjnego i postępowanie nie zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.

§7

 

1.      Terminarz rekrutacji:

1)   20-28 lutego przyjmowanie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.

2)   1-31 marca zapisy do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Dużej Cerkwicy.

3)   7 kwietnia ogłoszenie wyników naboru.

4)   8-14 kwietnia składanie przez rodziców kandydata wniosku do komisji rekrutacyjnej  o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Dużej Cerkwicy.

5)   15-22 kwietnia wnoszenie odwołań od decyzji komisji rekrutacyjnej do Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Dużej Cerkwicy   

6)   23-30 kwietnia Dyrektor  Szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.

 

7)   7 maja – 31 sierpnia postępowanie uzupełniające.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Copyright © PARTNET 2008 All Rights Reserved